שלום אורח. אם עדיין לא נרשמת לקהילייה שלנו לחץ/י כאן להרשמה...
 
בס"ד 
אורח!
כניסה למערכת או רישום.
פרסם באתר זה

סקר החודש

הסקר בחסות:

בעד או נגד מאגר נתונים ביומטרי מרכזי?

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך נגד המאגר המרכזי: 75 (38.27%)

נגד תעודת זהות ודרכון ביומטריות: 52 (26.53%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות ובעד המאגר המרכזי: 37 (18.88%)

אין לי דעה בנושא: 26 (13.27%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך אין לי דעה בנושא המאגר: 6 (3.06%)

 סה"כ הצבעות: 196

 

סקרים נוספים...

 
פרסם באתר זה

פורומים מאמרים וחדשות     

כל המילים אחת מהמילים ביטוי מדוייק

פלא שיווק מערכות מיגון בעמ - הבית שלך לפתרונות אבטחה ומיגון מתקדמים. מערכת אבטחה היברידית המתקדמת בעולם - עד 64 מצלמות: NUUO. מצלמות איכותיות מבית אלפאטק: AlphaTech. 04-8425443

 


 

מאמרים וחדשות אחרונים < לכל החדשות והמאמרים בנושא < מאמרים וחדשות ראשי

   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל      

PLC - בית חכם ותקשורת על תשתית רשת החשמל הביתית

המאמר הבא, נכתב ע"י כוכב ידיד מחברת בר טכנולוגיות, מסביר את עקרונות הפעולה של מערכת התקשורת על רשת החשמל הביתית

 

פורסם: ב-2 במרץ, 2009


השימוש ברשת החשמל הקיימת לצורך תקשורת נתונים (כלומר, רשת מחשבים) זהו תחום שמתפתח בשנים האחרונות בצעדי ענק בשל היתרונות הרבים הגלומים בטכנולוגיה זו.

שיטה זו נקראת PLC שזה ראשי תיבות של Power Line Communication.

הבחירה בהעברת תקשורת על קווי החשמל מועדפת כיום על סוגים שונים של תָווֶכִים ושל סטנדרטים, כגון תקשורת אלחוטית, וזאת ממספר סיבות בולטות: פשטות ההתקנה, זמינות ונגישות למקור מתח חילופין, הספק גבוה, עלות יחסית נמוכה, אמינות המערכת ואבטחת מידע גבוהה.

תחום זה נחקר רבות בשנים האחרונות ומספר טכנולוגיות וסטנדרטים סומנו בתור המובילות בתחום.

בסוף שנות השבעים יצא הסטנדרט הראשון בשם שנקרא X10. סטנדרט זה השתמש ברשת החשמל הקיימת לצורך העברת תקשורת בין בקרים שונים, אשר מוקמו ביחידות הקצה ונתנו מענה לשליטה על צרכנים שונים כגון: מעגלי תאורה, שקעים חשמליים, תריסים חשמליים, וכד' וכל זאת ע"י שימוש בתווך חוטי החשמל הקיימים.

סטנדרט זה היה בשימוש שנים רבות, אך התאפיין בכמה בעיות טכניות אשר חייבו שינוי מהותי בטכנולוגיה. הבעיות העיקריות היו קשורות באמינות המערכת אשר עמדה על סדר גודל של 80-85 אחוזים דבר שהצריך התקנה של פילטרים מתאימים איתם ניתן היה להגיע עד לכ-96 אחוזי אמינות. בנוסף, פרוטוקול התקשורת של ה-X10 הוא חד-כיווני ואינו מאפשר קבלת משוב אישור פקודה, כלומר, אין למחולל הפקודה האפשרות לדעת האם הפקודה באמת הגיעה אל הבקר ואם אכן הבקר ביצע את הפקודה המבוקשת.

עובדה נוספת אשר פגעה באיכות התקשורת היה קשור לכך שהטכנולוגיה של X10 מושתתת על מידע אנלוגי ולא דיגיטלי. בשיטה האנלוגית פענוח המידע המאופנן על קווי החשמל פחות מדויק ונתון יותר לטעויות.

מאז פותחו שיטות ופרוטוקולים חדשים ושיפורים הוכנסו לטכנולוגיות הללו. התחום עבר כברת דרך משמעותית, וכיום אנו מכירים טכנולוגיה אשר רמת הביצועים שלה מצוינת ואמינות התקשורת ואבטחתה מגיעים לרמה גבוהה מאוד. טכנולוגיה זו נקראת: PLC-BUS.

טכנולוגית ה-PLC-BUS מהווה שיפור עצום מכל הבחינות בהשוואה לטכנולוגיות המיושנות הקודמות לה. השיפור והחידוש בשיטה זו בא לידי ביטוי במספר תחומים, כאשר העיקרי שבהם הוא היותה טכנולוגיה דיגיטלית, נתון אשר מבטיח אמינות גבוהה ביותר. פענוח המידע המאופנן על רשת החשמל, אשר מתבצע על ידי המקלט, הרבה יותר פשוט ונעשה באחוזי הצלחה הרבה יותר גבוהים כאשר המידע הינו דיגיטלי. ואכן, רמת האמינות של טכנולוגיה זו הרבה יותר גבוהים ועונים על הדרישות הגבוהות של רשתות תקשורת. בניגוד לטכנולוגיות המיושנות, רמת האמינות של PLC-BUS מגיעה לכ-99.95 אחוזים וזאת אף ללא התקנה של מסננים מיוחדים אשר מנקים את הקו ומשפרים את האמינות.

חידוש נוסף בטכנולוגית ה-PLC-BUS הוא תמיכה בפרוטוקול תקשורת דו-כיוונית (two-ways communication). לחידוש זה יש חשיבות מאוד גדולה, בעיקר כאשר אנו מתעסקים באוטומציה ביתית. בתקשורת דו-כיוונית הבקר בנקודת הקצה יכול להחזיר תשובה (ACK) אל היחידה המשדרת ובכך בעצם לתת משוב על הפקודה ועל כך שהיא התקבלה ובוצעה. יכולת זו מאפשרת גם לנתר ולקבל סטטוסים מהבקרים במערכת ןכך לדעת את מצב המערכת בכללותה.

אז איך בעצם השיטה עובדת?

תקן PLC-BUS הינו טכנולוגיה אשר משתמשת בזרם החילופין (Alternate Current) אשר זורם בקווי החשמל ונמצא בכל מבנה. זרם החילופין מתבסס על גל הסינוס, ובמדינת ישראל רשת החשמל הביתית מספקת מתח של כ-230 וולט בתדר של 50 הרץ (כלומר, בכל שנייה מתקבלים 50 מחזורים של גל הסינוס). העברת תקשורת של אות מסוים בכלל, והעברת תקשורת על רשת החשמל בפרט, דורשת גל נושא. ללא גל נושא לא תתאפשר העברת המידע למרחק הרצוי והאות יאבד בדרך.

לצורך העברת המידע, טכנולוגית PLC-BUS מאפננת את המידע על גל הסינוס של רשת החשמל ומשתמשת בו כגל הנושא. בצורה זו המידע עובר למרחק הרצוי ובעצם מגיע לכל אחת מנקודות הקצה בבית.

שיטת האפנון בו משתמשים בטכנולוגיה זו נקראת PPM (ראשי תיבות של Pulse Position Modulation, כלומר, אפנון לפי מיקום הפולס). המידע אותו אנו רוצים לשדר מקודד על פי מיקום הפולס המאופנן, כאשר המיקום נקבע לפי מרווחי זמן בין הפולסים החשמליים.

על מנת לאפנן את המידע על הגל הנושא, משתמשים ברכבת הלמים (פולסים) עם מרווחי זמן ביניהם.

כאשר אופין כל פולס נראה כך:

אפנון הפולסים על הסינוס (מלמעלה- פולס המידע, ומלמטה - מתח הקו 230 וולט AC):

לאחר שהסיגנל אופנן על הסינוס, מתקבל אות שמורכב מהגל הנושא ורכבת ההלמים אשר מורכבת על גל הסינוס:

שיטת קידוד המידע לפי פרוטוקול PLC-BUS מבוססת על מסגרת שנמצאת בכל חצי מחזור של גל הסינוס, בקירוב למיקום בו הגל חוצה את קו האפס (zero crossing), המסגרת מחולקת לארבעה חלקים אשר מיקום הפולס בכל אחד מארבעת החלקים מייצג שני ביטים. בצורה זו, בכל שני חצאי מחזור או לחילופין בכל מחזור שלם מקודדים ארבעה ביטים וכל שני מחזורים של הסינוס מקודדים שמונה ביטים שהם byte תקשורת. מכיוון שהזרם במדינת ישראל זורם בתדר של 50 הרץ הרי שזה מאפשר לנו תקשורת בקצב של 200 ביטים לשנייה, קצב מהיר דיו על מנת לאפשר שידור הפקודות לבקרי הקצה.

מסגרת התקשורת לפי פרוטוקול PLC-BUS בנויה מ-byte preamble אשר מקדים את מסגרת המידע ומכין את המקלט לכך שעומדת להתקבל תקשורת. מיד בעקבותיו מגיעים חמישה בתי header אשר מכילים מידע כגון מקור הפקודה, שם הרשת, כתובת הבקר הנמען ואורך המידע. תוכן הפקודה ארוז במספר לא קבוע של בתים אשר יכול להגיע עד לעשרים וחמישה בתים. המסגרת נחתמת עםchecksum byte אשר ייעודו הוא בקרת שגיאות.

כך מתאפשרת תקשורת מלאה עם בקרי הקצה על בסיס רשת החשמל. קצב התקשורת ויכולת קידוד המידע במסגרות התקשורת מקנים את היכולת ליישם מערכת שליטה חכמה ובקרה אוטומטית בכל מבנה אשר לא נעשתה בו הכנת תשתית ייעודית מבעוד מועד.

שיטת התקשורת הקיימת על גבי רשת החשמל מהווה מהפכה אמיתית בתחום מערכות הבקרה החכמות בכל העולם בכלל ובישראל בפרט. הטכנולוגיה מאפשרת התקנה והטמעה בצורה פשוטה בבית קיים גם ללא הכנת תשתית ובתוך מספר שעות להפוך אותו לבית אשר כולו מנוהל על ידי מערכת בקרה אוטומטית וחכמה.

 

 

המאמר נכתב על-ידי כוכב ידיד מחברת בר טכנולוגיות, המשווקת פתרונות לכל צרכי המתח הנמוך בבית: מרכזיות, מחשבים, אינטרקום, אזעקות ומערכות אודיו.
פרטים נוספים ניתן למצוא באתר החברה: www.barrtech.co.il

 

 

[30471]
   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל

תגיות

PLC, בית חכם, תקשורת על רשת החשמל הביתית, תקשורת, חשמל חכם, X10,

תגובות במערכת הפורומים

חברת בר טכנולוגיות- נתנו לי שרות מעולה (אורח)

שלום רב
ביקשתי לבצע מצלמות והזעקה בבית ,מעבר לשירות מהיר וטוב שקיבלתי גיליתי שכל פעולה בנושא חשמל ואדיו לבית יכולתי רק לבקש ומהנדס בתאם החברה פתר את הבעיה
מומלץ !!!!
משה . סביון

 

הוספת תגובה

פרסם מודעתך כאן

עקבו אחרינו בטוויטר

חדשות עולם הבטחון

הנקראים ביותר

חדשות הי-טק

חדשות כלליות

CCleaner - Freeware Windows Optimization