שלום אורח. אם עדיין לא נרשמת לקהילייה שלנו לחץ/י כאן להרשמה...
 
בס"ד 
אורח!
כניסה למערכת או רישום.
פרסם באתר זה

סקר החודש

הסקר בחסות:

בעד או נגד מאגר נתונים ביומטרי מרכזי?

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך נגד המאגר המרכזי: 75 (38.27%)

נגד תעודת זהות ודרכון ביומטריות: 52 (26.53%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות ובעד המאגר המרכזי: 37 (18.88%)

אין לי דעה בנושא: 26 (13.27%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך אין לי דעה בנושא המאגר: 6 (3.06%)

 סה"כ הצבעות: 196

 

סקרים נוספים...

 
פרסם באתר זה

פורומים מאמרים וחדשות     

כל המילים אחת מהמילים ביטוי מדוייק

פלא שיווק מערכות מיגון בעמ - הבית שלך לפתרונות אבטחה ומיגון מתקדמים. מערכת אבטחה היברידית המתקדמת בעולם - עד 64 מצלמות: NUUO. מצלמות איכותיות מבית אלפאטק: AlphaTech. 04-8425443

 


 

מאמרים וחדשות אחרונים < לכל החדשות והמאמרים בנושא < מאמרים וחדשות ראשי

   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל      

הפשע וירטואלי, הכסף אמיתי

מה יש בו בפשע במרחב המקוון, שמושך אליו כל כך הרבה צעירים מבריקים? מעבר לקווי מוסר מטושטשים, סיכון נמוך והפיכה לגיבור, הכל מתנקז בסופו של יום לדבר אחד פשוט - כסף, והרבה...

 

פורסם: ב-21 בפברואר, 2011


מאת: מני ברזילי ([email protected])

הכתבה התפרסמה במגזין "אופס" של אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה.
הכותב הינו יועץ IT לארגונים גדולים ומרצה לתחום הפשיעה והלוחמה בעולם הווירטואלי.

תשכחו מכל מה שלימדו אתכם עם הידרדרות לפשיעה. בעולם הפשע של המרחב הווירטואלי הפושעים פסקו להיות אלה שלא הצליחו להשתלב במסגרות פורמליות ומצאו עצמם מתדרדרים לפשע כמוצא אחרון. ההיפך הוא נכון. ריגול, שיתוף פעולה בינלאומי, סחיטות, איומים ומודיעין נגדי – פושעי הסייבר ספייס הם מטובי המוחות של תקופתנו, נערים ונערות מבריקים ומוכשרים, שיכלו בקלות לזכות במשכורות עתק בחברות היי טק או לייסד חברות סטארט אפ משלהם.

הסיבות לתופעה במסגרתה בני נוער נורמטיביים הופכים לפושעים הן רבות ונעוצות בעיקר בהבדלים בין העולם הפיזי לזה הווירטואלי. בעולם הממשי בו אנו חיים, הולכים ונושמים, גניבה היא בעיקרה העברת בעלות – מה שהיה שלך הפך עכשיו להיות שלי. לעומת זאת, בעולם הווירטואלי גניבה היא "רק" העתקה – מה שהיה שלך הוא עכשיו גם שלך וגם שלי. בנוסף, התחושה שמה שקיים בעולם הווירטואלי אינו אמיתי מסייעת לנטישת המחסומים הפסיכולוגים, אלו שמונעים מאיתנו לבצע גניבה בעולם הממשי. מרכיב נוסף הוא העובדה כי פעמים רבות קורבן הפשיעה בכלל לא ידע כי נגנב דבר שקיים בבעלותו.

פושע כגיבור תרבות

בעולם הווירטואלי הפושע "לא יוצא מהמיטה" – אין צורך לצאת מהבית, תחושת הסיכון נמוכה בהרבה. לכן, אם פעולת הפשיעה מסתבכת, ניתן פשוט לכבות את המחשב, לסגור את האור וללכת לישון. השוטרים לא יגיעו בריצה, ניידות משטרה לא יופיעו ברחוב. אף אחד לא יצעק ולא יפנה אצבע מאשימה ואין שום צורך לברוח . התוצאה – תחושת הביטחון גוברת.

מרכיב אחר שתורם לעליית הפושעים החדשים הוא הפיכתם לסוג של גיבורים בעיני הציבור. בעוד שפושעים בעולם הממשי מנודים חברתית, בעולם הווירטואלי, האקרים זוכים למעריצים ולמעמד של גיבורי תרבות פופולרית, כך למשל, כשאדם פורץ לסניף בנק, כשהוא חובש מסיכה ומצויד באקדח ופתק מנומס בסגנון "פקידה חביבה, זהו שוד, אנא הכניסי הכסף לשק ותבורכי" – החברה תראה אותו כפושע מסוכן שיש להכניס לכלא. לעומת זאת, כשאדם יחדור למחשבי אותו בנק באמצעות האינטרנט ויגנוב כספים, הפשיעה תיתפס כאשמת הבנק. הפושע ייתפס כאיש מבריק והבנק היה צריך לגלות יותר חוכמה וזהירות, לכן "מגיע לו". כל זאת, בזמן שהפושע שהגיע לסניף הבנק במסכה גנב סכום פעוט של אלפי שקלים בודדים ואילו האדם שחדר למחשבי הבנק שדד ממנו עשרות מיליוני שקלים.

כאן, אגב, נעוצה הסיבה העיקרית שמדרדרת אנשים רבים לעולם הפשע הקיברנטי, המנוע החזק ביותר בעולם: הכסף. מי שאמר שהפשע לא משתלם לא חי בתקופת הסייבר ספייס. תשתית חוקית רעועה, מערכת אכיפה לא מתפקדת וכל הסיבות שממרקות את מצפונם של נערים נורמטיביים ומבריקים – כל אלה חוברים יחדיו ויוצרים את תחום הפשיעה שמגלגל את מחזור הכספים הגדול ביותר בעולם. כן, הרבה יותר מתחום הסמים. מחקרים אחרונים מראים כי סך הכספים העוברים במבוכי עולם הפשע הקיברנטי מגיעים למעל טריליון דולר (אלף מיליארד).

הפשע דווקא משתלם

עולם הפשיעה הווירטואלי לא נעצר, והוא ממשיך להתפתח ולהשתכלל במהירות מרשימה. באופן אבסורדי, הסיבה לכך נעוצה דווקא בבעיה שנוצרה בעולם זה, של פיצול בין ספקים לפושעים. מחד, יש גורמים רבים בעלי יכולת לכתוב ולתכנת כלי פריצה מתקדמים ומתוחכמים, דוגמת וירוסים, סוסים טרויאניים ואתרים מזויפים, אך הם חשים לא בנוח לעשות בהם שימוש כנגד אנשים ממשיים. מאידך, יש גורמים שאין להם עכבות מוסריות לבצע את אותם הפשעים, אך הם נעדרים את היכולת והכישורים לייצור את הכלים הדרושים להם.

התוצאה של הפיצול היא הפיכה של פער זה להזדמנות, אשר במסגרתה קבוצות פושעים מתאגדות ועובדות יחד. כך נוצרות קבוצות של עשרות ולעיתים אף מאות אנשים מכל קצוות העולם, המשתפים פעולה כדי לבצע פשעים בעולם הווירטואלי. קבוצות אלה עובדות במבנה של חברות סטארט אפ. יש לחברות אלה אסטרטגיה, יעדים עסקיים, לוחות זמנים, מנכ"ל , מנהלים בדרגות שונות, וכן אנשי תמיכה, שיווק, כספים ועוד. אפילו מחולקים בונוסים לעובדים מצטיינים. אט אט רואים שקבוצות הפשיעה הללו מחקות את המבנה הארגוני המקובל של המאפיה – הפשע המאורגן הופך למאורגן מאד. פושעי העולם הווירטואלי הבינו כי כמו בעסקים, יש להשקיע כסף כדי לעשות כסף, גישה שהובילה להקמתו של תחום פשיעה חדש המכונה "פשע כשירות" (as a service). ברחבי האינטרנט צצו אתרים המציעים שירותי און ליין לפושעים, בהם ניתן לרכוש ולמכור גישה למחשבי זומבי (מחשבים שנפרצו על ידי האקרים ומשמשים לביצוע התקפות והפצת דואר זבל ללא ידיעת בעליהם) או למידע גנוב כמו פרטי כרטיס לחשבונות בנקים. קיימים אפילו אתרים המתריעים בפני כותבי וירוסים, כאשר הווירוס שלהם זוהה בידי חברות האבטחה. רבים מאתרים אלה משלבים תשתית חוקית כדי לקדם את עסקיהם הם נעזרים, למשל באתרים המאפשרים תשלום באמצעות כרטיס אשראי או שירות paypal.

פצצת אטום לכל טרוריסט

העולם שבו ניתן לרכוש פשע כשירות מעניק הזדמנות לכל מי ששואף לבצע פשעים, במיוחד אם רמתו הטכנולוגית אינה גבוהה. במצב כזה כל פושע פשוט יכול להשתמש בכלי הפשיעה המתקדמים והמשוכללים ביותר, באנלוגיה לעולם האמיתי, זהו עולם בו כל טרוריסט זוטר יכול לשכור לשימושו האישי פצצת אטום.

אז איך בכל זאת מתגוננים בפני העולם הזה? האמת היא ששמירה על מספר כללים פשוטים יחסית יכולה להפחית משמעותית את הסיכון להפוך לקורבן לפשע מאורגן. גבו את הקבצים החשובים באופן תדיר, השתמשו בתוכנות אנטי וירוס ונוגדות ריגול, התקינו עדכונים למערכת ההפעלה, הימנעו מגלישה לאתרי פריצה ולכאלה המכילים מידע לא חוקי, הימנעו מהתקנת תוכנות פרוצות וחישבו היטב לפני שאתם פותחים הודעות דוא"ל וקבצים המצורפים אליהן, והכי חשוב – אם דבר מה נראה לכם חשוד, עצרו להתייעצות.

הפושעים של העולם הווירטואלי אינם אלה שאנו רגילים לחשוב עליהם, והם כאן כדי להישאר. ככל שנבין ונפנים את הכללים של העולם החדש הזה, ניטיב להתמודד עם הסיכונים ונדע לזהות את שלל ההזדמנויות המבטיחות שהוא מספק.

[6102]
   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל

תגובות במערכת הפורומים

לא נרשמו תגובות למאמר זה

[ היו הראשונים לפרסם תגובה ]

פרסם מודעתך כאן

עקבו אחרינו בטוויטר

חדשות עולם הבטחון

הנקראים ביותר

חדשות הי-טק

חדשות כלליות

CCleaner - Freeware Windows Optimization