שלום אורח. אם עדיין לא נרשמת לקהילייה שלנו לחץ/י כאן להרשמה...
 
בס"ד 
אורח!
כניסה למערכת או רישום.
פרסם באתר זה

סקר החודש

הסקר בחסות:

בעד או נגד מאגר נתונים ביומטרי מרכזי?

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך נגד המאגר המרכזי: 75 (38.27%)

נגד תעודת זהות ודרכון ביומטריות: 52 (26.53%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות ובעד המאגר המרכזי: 37 (18.88%)

אין לי דעה בנושא: 26 (13.27%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך אין לי דעה בנושא המאגר: 6 (3.06%)

 סה"כ הצבעות: 196

 

סקרים נוספים...

 
פרסם באתר זה

פורומים מאמרים וחדשות     

כל המילים אחת מהמילים ביטוי מדוייק

פלא שיווק מערכות מיגון בעמ - הבית שלך לפתרונות אבטחה ומיגון מתקדמים. מערכת אבטחה היברידית המתקדמת בעולם - עד 64 מצלמות: NUUO. מצלמות איכותיות מבית אלפאטק: AlphaTech. 04-8425443

 


 

מאמרים וחדשות אחרונים < לכל החדשות והמאמרים בנושא < מאמרים וחדשות ראשי

   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל      

הדור השלישי של מערכות אבטחה - עידן חדש באבטחה אלקטרונית

אנו צופים כי עד שנת 2012 מספר מערכות האבטחה המחוברות לאינטרנט יעלה על 35 אחוז ועד 2015 המספר יעבור את רף 50 האחוזים

 

פורסם: ב-13 בינואר, 2010


ההתפתחויות של השנים האחרונות והזמינות של החיבור לאינטרנט, בפסים הולכים ומתרחבים, הביאו אלינו את הדור השלישי של מערכות אבטחה המחוברות לאינטרנט המאפשרות למשתמש וכן לספקי השירותים, המוקדים וכד', לנתר את האתר המאובטח בצורה מקוונת וכך להעלות את רמת ההגנה, להוריד את מספר אזעקות השווא למינימום, ולספק ללקוחות שירותי ערך מוסף שלא היו ידועים עד כה.

החיבור לאינטרנט, הזמין הן באתר המאובטח והן בידי המשתמשים (במחשבים ניידים, ובטכנולוגיה סלולארית דור 3 ודור 3.5), הביא עמו את "מערכות הדור השלישי", מערכות המאפשרות למשתמש התחברות ישירה לאתר המאובטח ולמערכת האבטחה מכל מקום בעולם ומכל מחשב/טלפון סלולארי ועל-ידי כך לקבל דיווחים, לנתר, לזהות התרחשויות בזמן אמת ולשלוט בכל ההיבטים והמאפיינים של המערכת.

"היתרון הגדול ביותר של חיבור מערכות האבטחה למוקד דרך האינטרנט הינו היכולת לאבטח את הקו הפיזי "אומר צבי אבני, מנהל שיווק ומכירות בחברת ריסקו. "בנוסף לכך, כאשר מדובר בארגונים גדולים ומסונפים, החיבור האינטרנטי של כל מערכות האבטחה למערכת השו"ב המרכזית משפר לאין ערוך את יכולת השליטה והבקרה של  קצין הביטחון בארגון".

"התקשורת למוקד נעשית בפרוטוקול מאובטח ומוצפן והקשר בין המוקד למערכת באתר נבדק בצורה רציפה (אות חיים) כך שכל תקלה או חבלה מתגלה במוקד באופן מיידי", אומר משה חיזקיה, מנהל תחום אזעקות בפולר. "בנוסף לכך, אנחנו משלבים גם אלמנט של אימות אזעקה בווידיאו שנעשה בצורה אוטומטית במוקד ע"י פנייה ישירה (בפרוטוקול IP) למצלמת האבטחה".

העתיד כבר כאן

בעולם מערכות אבטחה ביתיות ועסקיות עוברים לתקשורת מבוססת רשת (internet protocol - IP) ומעדיפים אותם על קווי החיוג בגלל היתרונות המיידיים שהרשת מביאה: מהירות העברת המידע ואבטחת תקינות הקווים. בנוסף לנ"ל, תקשורת למוקד מבוססת רשת מאפשרת חיבור מהימן ומאובטח בעלויות נמוכות יותר ובאותו הזמן להציע למנויים שירותי ערך מוסף שלא היו אפשריים בחיבור טלפוני.

שליטה על מערכת האבטחה ישירות מכל טלפון סלולארי

רוב המערכות הקיימות היום בשוק אינם כוללות חיבור אינטגראלי לאינטרנט וזה נעשה ע"י מתאם חיצוני. למרות שהמדיה עצמה היא אוניברסאלית ומשתמשת בפרוטוקול סטנדרטי (IP), עדיין רוב היצרנים מעדיפים להשתמש בפרוטוקולים פרטיים (proprietary) מה שלדעתי יוצר חסם במימוש הטכנולוגיה ופוגע ביכולת החדירה שלה . אני משער, שכפי שקרה בעבר בתחומים אחרים, למשל בתחום טלפונית האינטרנט,  היצרנים ירימו את הכפפה ויישמו פרוטוקול פתוח אוניברסאלי ועל-ידי כך יקדמו טכנולוגיה חשובה זו.

לאחרונה, מספר יצרניות מובילות בשוק האבטחה החלו בהגדרת פרוטוקול פתוח (CSV IP ALARM) אשר אמור לתת מענה רחב יותר לטכנולוגיה ויכלול, מעבר לתמיכה בפרוטוקולי אבטחה ישנים יותר, דוגמת SIA, ContactID, גם מענה לווידיאו, בקרת כניסה, אש, ועוד.

"כאשר מערכת האבטחה מתחברת למוקד דרך האינטרנט, בנוסף על הברור - קו תקשורת מאובטח - מאפשר הפתרון של ויסוניק למוקד למכור ללקוחות שירותים נוספים, כגון: אימות אזעקה בווידיאו, שליחת מייל, SMS, ו/או MMS, צפייה ישירה במצלמות הווידיאו, חיבור נוח וקל למערכת מכל מחשב/טלפון סלולארי מתאים ועוד ועוד", אומר רוני ניר, מנהל שיווק ומכירות בויסוניק.

"העתיד של האבטחה הוא באינטרנט ולכן המשדר הסלולארי האינטרנטי (GPRS) הפך להיות מובנה במערכות המתקדמות שלנו כגיבוי לחיבור הרגיל", אומר חיים שטיינר, מנהל שיווק ומכירות בעורב, "הכיוון שלנו הוא לפשט ולהפוך לאוטומטי את כל תהליך ההתקנה וההתחברות בין המוקד למערכת האבטחה".

"היכולת החדשה מאפשרת ליישם בקלות ובמהירות מערכת ידידותית למשתמש שהיא פשוטה להתקנה ולשימוש ומשאירה את השליטה בידיים של הלקוח", אומר רונן רהב, מנהל השיווק בקסנבו-ישראל, "במערכת שלנו המשתמש מקבל התראות ממגוון אביזרי הקצה (מצלמות, גלאי אבטחה, חיישני טמפרטורה, מפלס מים ונזילות) בהתאם לתרחישים שקבע במערכת.  באמצעות הטלפון הסלולארי, שהופך למעשה לחלון אל הבית, יכול המשתמש לעדכן משתמשים, להפעיל ולסגור מכשירי חשמל, לצפות במצלמות האבטחה בזמן אמת או בקטע שצולם בזמן אירוע לאימות אזעקה ועוד".

"אנחנו רואים את העתיד בשליטה ובקרה של מערכת האבטחה דרך האינטרנט", אומר רז מורד, מנהל השיווק בפימא. "בנוסף לחיבור למוקד בתקשורת רשת מאובטחת, לוח המקשים הווירטואלי שלנו מאפשר לתפעל את מערכות האבטחה מכל מקום בעולם דרך האינטרנט. אנו גם מאפשרים אימות אזעקה בווידיאו ע"י שליחת סרטון מולטימדיה לטלפון הנייד של הלקוח".

יתרונות השימוש בחיבור אינטרנטי

כל היצרנים והיבואנים איתם שוחחתי מסכימים כי השימוש בחיבור אינטרנטי קווי (כלומר ADSL או כבלים) או סלולארי (GPRS/EDGE) מאפשר רמת אבטחה גבוהה יותר בעלות נמוכה יותר הן למוקד והן למשתמש הקצה. הקו עצמו מאובטח כיוון שהתקשורת בין המוקד למערכת האבטחה נבדקת ברציפות וכל כשל או חבלה בקו מדווח מיידית במוקד. להבדיל, בחיבור ע"י חייגן טלפון אין כל דרך לדעת כי הקו נותק אלא אם יש משדר רדיו (בתקווה שלא נחסם ו/או שלא חובל קודם לניתוק הקו).

מכיוון שהתשלום על החיבור לאינטרנט הוא קבוע ואינו תלוי בכמות המידע שזורם בין מערכת האבטחה למוקד, יש בטכנולוגיה הזו חיסכון משמעותי בעלויות השוטפות לעומת השימוש בקווי חיוג שבהם התשלום הוא לפי השימוש.

כיום יש יותר ויותר לקוחות שקו הטלפון שלהם הוא בעצם מודם הממיר קול למידע (VoIP) למשל בשירותי הכבלים. החייגנים המסורתיים שיש במערכות האבטחה לא מצליחים במקרים רבים להעביר את המידע למוקד וע"י שימוש בחיבור אינטרנטי בעיה זאת נפתרת לחלוטין.

מהירות החיבור וקצב העברת המידע אל ומאת מערכת האבטחה גבוה עשרות מונים מהחיבור דרך קווי הטלפון. טכנאי המתחבר למערכת בחיבור טלפון עשוי לבזבז כחצי שעה בהעלאת הנתונים כאשר בחיבור דרך האינטרנט התהליך כולו עורך מספר דקות בודדות.

ניתן לשדרג את קושחת (firmware) המערכות דרך האינטרנט מה שחוסך נסיעה של טכנאי לאתר הלקוח.

השימוש השכיח ביותר כיום בחיבור לאינטרנט הוא לשם צפייה (עם או בלי שליטה) מרחוק במצלמות האבטחה ע"י מוקד רואה או ע"י המשתמש עצמו. הדור השלישי של מערכות האבטחה מאפשר מעבר לזה גם תקשורת דו-כיוונית, שליטה ובקרה דרך האינטרנט.

יתרון נוסף הוא האפשרות לצפייה מרחוק על מצלמות האבטחה בזמן אמת (מוקד רואה) וחשוב מכך, לבצע "אימות אזעקה בווידיאו", מה שתורם לחסכון בעלויות התפעול וסיכול אירועי אמת.

החיבור לאינטרנט פותח פתח לשירותים נוספים בעלי ערך מוסף אותם יכולים המוקדים למכור ללקוחותיהם. כמו-כן, אותם תכונות נוספות מאפשרות פנייה לקהל רחב יותר של לקוחות פוטנציאלים ובכך להפוך את המוצר המסורתי של מערכת אבטחה לחלק ממערכת הבקרה הביתית וחלק מפתרון הבית החכם העתידי.

החסרונות הקיימים בחיבור לאינטרנט

אין בנמצא פתרון מושלם וגם לשיטה זו יש חסרונות אך כפי שתראו מיד יש לכולם פתרונות.

החיסרון המיידי הוא בכך שבבתים ובעסקים קטנים, מתח ההפעלה למודם ו/או לנתב המחבר את מערכת האבטחה לאינטרנט אינו מגובה סוללה כמו מערכת האבטחה עצמה. לבעיה זו מספר פתרונות החל מ-UPS למודם או חיבור אינטרנטי סלולארי שהוא חלק ממערכת האבטחה ולכן מגובה סוללה.

חיסרון נוסף הוא בכך שנותני השירותים (המוקדים, המתקינים, המפיצים) צריכים לשדרג את יכולת אנשיהם בכדי שיוכלו לטפל בבעיות הקשורות לתקשורת האינטרנט. הפתרון לכך הוא ברור: הדרכות והכשרות לאנשים הטכניים. התוצאה תהייה שדרוג רמת האנשים ובהכרח שדרוג הענף כולו.

כיום, מוקד אשר מעוניין לחבר בקרות של יצרנים שונים למוקד אינטרנטי נאלץ להתקין מפענחת עבור כל יצרן (בגלל הפרוטוקולים הפרטיים). לדעתי זוהי בעיקר מגבלה פסיכולוגית ובכל מקרה אני מקווה שהחברות יבינו כי עדיף להן לשתף פעולה וליצור פרוטוקול אחיד מבוסס SIA.

הפתרונות הקיימים בשוק

כמעט לכל החברות הפועלות בשוק האבטחה בארץ יש פתרונות לחיבור אינטרנטי. אזכיר רק את החברות המובילות בשוק המקומי: ויסוניק, עורב, פימא, פרדוקס (ע"י פולר), קסנבו-ישראל, וריסקו.

בארץ אף ראינו סנונית ראשונה (מוקד B-Secure) אשר מובילה את התחום. "אנו עובדים בשיתוף פעולה עם חברת "בזק" ומציעים שירותי מוקד אינטרנטי למגזר הפרטי", אומר עומר גורן, מנהל השיווק בחברת בי-סקיור. "מספר הלקוחות שהצטרפו לשירות הינה משמעותית וגדלה כל העת".

אצל כל היצרנים ניתן למצוא מתאם רשת ו/או מודול סלולארי רישתי (תומך ב-GPRS) וכמובן מפענחת ייעודית ו/או תוכנת פענוח להתקנה במחשב המוקד. באחד הגיליונות הבאים אני מתכוון לערוך השוואה מפורטת יותר בין היצרנים וההיצע שלהן למערכות אבטחה דור שלישי.

פתרון אינטרנטי של מערכת אזעקה ביתית של ויסוניק

מה צופן בחובו העתיד?

בעתיד ניראה מערכות דור 3.5 שיהיו כמובן אלחוטיות, תהליך ההתקנה יהיה אוטומטי לחלוטין, גם של האביזרים וגם החיבור לאינטרנט. עוד נראה אינטגרציה מלאה בין מערכת האזעקה למערך הווידיאו.

אני צופה גם מערכות דור 4 שיהיו כבר מערכות אינטגראליות ביחד עם בקרת המבנה אשר ישלבו פונקציות דוגמת חיסכון באנרגיה (חשמל, מזגנים וכד'), שליטה על מכשירים חשמליים וישבו תחת ההגדרה של "בית חכם".

סיכום

רמת האבטחה המסופקת ממערכות אינטרנטיות היא גבוהה הרבה יותר בהשוואה לקוי חיוג רגילים. בנוסף החיבור הרציף והמהיר מאפשר קבלת שירותים נוספים בעלי ערך מוסף ללקוח דבר היכול לתת זריקת מרץ לענף כולו.

 

 

המאמר פורסם גם במגזין "מצודה", מוסף האבטחה של "קליבר קרבי".

 

[9472]
   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל

תגובות במערכת הפורומים

Upload (אורי אבן)

הupload בישראל מוגבל מאד על ידי ספקי התשתית, יחסית למדינות אירופה, מה שמונע עבודה קלה יותר בשיטות הIP,גם במערכות האזעקה, בית חכם והיום רואים את זה יותר ויותר בעבודות צפייה מרחוק במצלמות.
רק פתיחות מט...

 

חיבור IP ורוחב פס - הכרח לחיבור מצלמות וידאו (yogiva)

אין ספק שעולם המוקדים, האבטחה ןגילוי פריצות נמצא בפיגור בכל הקשור למימשקי IP למוקדים. רוב מוחלט של הציוד והמימשקים מתואמים למימשקים הקלאסיים של רכזות ומפענחות.

עולם מצלמות האבט...

 

הוספת תגובה

פרסם מודעתך כאן

עקבו אחרינו בטוויטר

חדשות עולם הבטחון

הנקראים ביותר

חדשות הי-טק

חדשות כלליות

CCleaner - Freeware Windows Optimization