שלום אורח. אם עדיין לא נרשמת לקהילייה שלנו לחץ/י כאן להרשמה...
 
בס"ד 
אורח!
כניסה למערכת או רישום.
פרסם באתר זה

סקר החודש

הסקר בחסות:

בעד או נגד מאגר נתונים ביומטרי מרכזי?

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך נגד המאגר המרכזי: 75 (38.27%)

נגד תעודת זהות ודרכון ביומטריות: 52 (26.53%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות ובעד המאגר המרכזי: 37 (18.88%)

אין לי דעה בנושא: 26 (13.27%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך אין לי דעה בנושא המאגר: 6 (3.06%)

 סה"כ הצבעות: 196

 

סקרים נוספים...

 
פרסם באתר זה

פורומים מאמרים וחדשות     

כל המילים אחת מהמילים ביטוי מדוייק

פלא שיווק מערכות מיגון בעמ - הבית שלך לפתרונות אבטחה ומיגון מתקדמים. מערכת אבטחה היברידית המתקדמת בעולם - עד 64 מצלמות: NUUO. מצלמות איכותיות מבית אלפאטק: AlphaTech. 04-8425443

 


 

מאמרים וחדשות אחרונים < לכל החדשות והמאמרים בנושא < מאמרים וחדשות ראשי

   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל      

כיצד פועלות מערכות בית חכם (אוטומציה ביתית)

פורסם: ב-23 בנובמבר, 2005


אוטומציה ביתית
אוטומציה ביתית
נכתב על ידי אורן לוי   [ 14/09/2005 ]

החיבור בין מערכות מחשב למערכות חשמל עורר את דמיונם של מדענים רבים כבר באמצע המאה ה-20. הצורך בטכנולוגיה הדומוטית ( קישור בין מחשב למוצר) היה ברור. בנוסף, ספרי וסרטי מד"ב המתארים מערכות אילו כגון אודיסאה בחלל ועוד יצרו תחושה כי טכנולוגיה זו הינה זמינה להמונים.

בשנת 1975 פיתחה חברה בשם פיקו אלקטרוניקה מסקוטלנד מערכת לצורך שליטה על מוצרים ביתיים מרחוק.זו היתה הטכנולוגיה הדומוטית ( קישור בין מחשב למוצר) הראשונה. טכנולוגיה זו נקראה על ידם בשם קוד - X10.השם X10 ניתן למערכת מאחר והם ניסו ללא הצלחה ב-9 ניסויים שונים להפעיל על ידי פקודות מרחוק ציודי קצה ( ציודי הקלטה- למען הדיוק), וזו הטכנולוגיה הנפוצה ביותר עד היום לשליטה על מערכות ביתיות.

יתרונה הגדול של המערכת היה בכך שלא נדרש היה להפעיל את ציודי הקצה באמצעות מגע ישיר, אלא לשלוח פקודות לציודי הקצה ולהפעיל אותם. הפקודות יכלו בהתחלה לפעול על בסיס רשת החשמל הקיימת ומאוחר יותר- גם על בסיס רשתות אלחוט. שילוב רשתות תקשורת על בסיס רשת החשמל הוכחה בזמנו כשילוב מנצח לאוטומציה ביתית בגלל חוסר הצורך בבניית תשתית מקבילה ובגלל עלות מוצרי הקצה. עד שנת 2003, טכנולוגיות אילו שיגשגו למרות שהיו אמינות פחות מרשתות נפרדות לתקשורת ולחשמל. בשנת 2003 יצאו לשוק טכנולוגיות חכמות יותר עליהם נדבר במאמרים הבאים.

במקביל- כאמור, התפתחה תפיסה שונה של הפרדת רשת התקשורת להעברת הפקודות ורשת החשמל. תפיסה זו גרסה בזמנו כי יש מערכות משולבות הינם אמינות מאוד ואכן- השוק המסחרי אימץ אותם. בגלל מרכיב העלות המשמעותי, מערכות אילו כמעט ולא הגיעו ללקוחות הביתיים.

אוטומציה ביתית הינה תפיסה המאפשרת לך לנהל את כל הבית לצורך אבטחה, נוחות שליטה ובקרה. התפיסה נשענת על כך שמערכות הבית שלך ברובם מורכבות ואינם מאפשרות לך למצות אותם עקב חוסר ההיכרות עם טכנולוגיה, חוסר הזמן בהבנת כל המרכיבים, חוסר יכולת לנהל מספר מערכות בו זמנית ועוד.

רוב מערכות הניהול מאפשרות חיבור של ציודי הקצה בבית ובמשרד ללוח פיקוד ייעודי ולמחשב ביתי. לוח הפיקוד מקושר בחיבור ישיר או עקיף למערכות השונות ומנהל אותם באמצעות פקודות. בציודי הקצה מותקנת יחידה נשלטת המקבלת את הפקודות, מבצעת אותן ומחזירה חיווי על ביצוע הפעולה. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, כך הופכות יחידות הקצה לחכמות יותר, קטנות יותר ולשמחתנו- זולות יותר.

ברוב הטכנולוגיות הנמצאות כיום בשימוש, לוח הפיקוד מחובר ישירות לכל המערכות בבית. ניתן לחלק את המערכות הבתיות בדרך כלל לשלושה סוגים:

* יחידות נשלטות המבצעות פקודות מלוח הפיקוד.

* יחידות שליטה.

* יחידות חיווי.

יחידות נשלטות הינן ציודי הקצה הרגילים - מנורה, אשכול תאורה, מזגן,שער חשמלי,תריס רגיל ותריס רפרפה, קומקום חשמלי,דוד, טלויזיה, DVD, ובקיצור- כמעט כל מערכת קיימת שאנו מכירים בבית ומחוברת לחשמל.

יחידת שליטה הינה כמובן מתג רגיל או חכם. ליחידה זו מצטרפים בבית חכם מספר יחידות שליטה נוספות שהראשון בהן הינו המחשב רגיל או אלחוטי. בנוסף למחשב יש יחידות רבות כגון שלט אלחוטי, טלפון רגיל וסלולרי, כל מחשב מרשת האינטרנט ( כמובן- עם סיסמאות ואבטחת מידע).

בבתים בהן מותקנות מערכות חכמות משולבות ישנם רכיבי שליטה שהוגדרו ע"י לוח הפיקוד כ"מתגים". גלאי נפח ביתי יכול להפעיל ולכבות מוצרי חשמל, גלאי פוטו-אלקטרי משנה את מצב התריסים בבית, גלאי קרן יכול לסגור את השער החשמלי ועוד. המשמעות היא שניתן להפעיל תרחישים אוטומטיים שאינם קיימים בדרך כלל בלוחות פיקוד מיושנים.

יחידות חיווי הינם בדרך כלל ציודים הקיימים בבית ובעצם שילובם עם מערכת הפיקוד הן הופכות ליחידות חיווי. כל רמקול או אינטרקום בבית יכול לשדר עדכונים על הקורה בבית. למשל, כניסת אדם זר לחצר יכולה להפעיל תרחיש משולב בו האור נדלק, הרמקולים משמיעים נביחת כלבים, והטלוויזיה בחדר שינה עוברת באופן עצמאי לערות של המצלמה החיצונית ומציגה לבעל הבית את הקורה בחצר. דוגמא נוספת היא התקרבות בצורה מסוכנת למעקה החיצוני של הבית עליית הזאטוט במדרגות בצורה המסכנת אותו. במקרה זה- האינטרקום במטבח משמיע אזהרה קולית ( בעברית כמובן) כגון " זהירות - הילד מתקרב למעקה".

תרחישים אילו, אשר היו עד כה מנת חלקם של סרטי מד"ב או אנשים בעלי רמת הכנסה גבוהה מאוד, מגיעים היום כחלק בלתי נפרד ממערכות עממיות יחסית.אודות הכותב:
חברת סופיה-בית חכם הינה נציגת חברת HomeAuto העולמית והחברה היחידה בארץ המציעה לך לנהל את התאורה, מוצרי החשמל,המזגנים,מערכות הקולנוע הביתי והאינטרקום על בסיס רשת החשמל הקיימת בביתך ללא שבירת קירות או שינוי במבנה הבית והמשרד על בסיס המערכות האמינות ביותר בתחום הבית החכם ובקרת מבנים.
www.sophya.co.il

[7106]
   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל

תגובות במערכת הפורומים

לא נרשמו תגובות למאמר זה

[ היו הראשונים לפרסם תגובה ]

פרסם מודעתך כאן

עקבו אחרינו בטוויטר

חדשות עולם הבטחון

הנקראים ביותר

חדשות הי-טק

חדשות כלליות

CCleaner - Freeware Windows Optimization