שלום אורח. אם עדיין לא נרשמת לקהילייה שלנו לחץ/י כאן להרשמה...
 
בס"ד 
אורח!
כניסה למערכת או רישום.
פרסם באתר זה

סקר החודש

הסקר בחסות:

בעד או נגד מאגר נתונים ביומטרי מרכזי?

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך נגד המאגר המרכזי: 75 (38.27%)

נגד תעודת זהות ודרכון ביומטריות: 52 (26.53%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות ובעד המאגר המרכזי: 37 (18.88%)

אין לי דעה בנושא: 26 (13.27%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך אין לי דעה בנושא המאגר: 6 (3.06%)

 סה"כ הצבעות: 196

 

סקרים נוספים...

 
פרסם באתר זה

פורומים מאמרים וחדשות     

כל המילים אחת מהמילים ביטוי מדוייק

פלא שיווק מערכות מיגון בעמ - הבית שלך לפתרונות אבטחה ומיגון מתקדמים. מערכת אבטחה היברידית המתקדמת בעולם - עד 64 מצלמות: NUUO. מצלמות איכותיות מבית אלפאטק: AlphaTech. 04-8425443

 


 

מאמרים וחדשות אחרונים < לכל החדשות והמאמרים בנושא < מאמרים וחדשות ראשי

   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל      

תקנים למערכות אזעקה ומוקדים אלקטרוניים

פרק מספרו של מר יהודה הלפרין (נכתב ע"י ניצב משנה בדימוס רמי מור - אז ראש מחלקת בטיחות במשטרת ישראל)

 

פורסם: ב-1 ביולי, 2008


ההתפתחות הטכנולוגית במאה העשרים הביאה להתפתחות והתקדמות בתחומים רבים. גם בתחום של מערכות אזעקה אלקטרוניות חלו שינויים ומערכות האזעקה של שנות התשעים אינן דומות למערכות הישנות. הטכנולוגיה שונה, הרכיבים האלקטרוניים זעירים ואמינים יותר והאפשרויות במערכות כיום רבות ומגוונות יותר מבעבר.

למעשה, הייעוד הבסיסי הראשוני של מערכת האזעקה לא השתנה מאז המצאת המערכות הראשונות. הייעוד הוא: קבלת התראה על חדירה של גורם לא מורשה למקום מוגן.

ההתראה יכולה להיות בצורה של השמעת קול (פעמון, סירנה), הדלקת תאורה, הפעלת מצלמת טלוויזיה ומערכות מתוחכמות אחרות לבקרה ופיקוח וכיוצ"ב.
 

מה אם כן התפתח ובמה חל שינוי?

כדי להשיב על כך נבחן את הרכיבים העיקריים של מערכת האזעקה.

ראשית, הגלאים (Sensors), שתפקידם לגלות תנועה, קול חום, אור וכו' ולהודיע על כך לרכזת הבקרה. רכזת הבקרה "מבררת" האם האינפורמציה שמתקבלת מהגלאי היא כתוצאה מחדירה של גורם זר (אדם) למקום המוגן, ועל פי תכנון מוקדם שנקבע מראש ברכזת היא "מחליטה" אם להפעיל התראות חיצוניות כמו: פעמון, סירנה, חייגן, משדר, תאורה וכו'.

הגלאים של הדור הקודם היו פשוטים יחסית ופעלו על עקרונות פיסיקליים של המרת אנרגיית קול, אור חום וכו' למתח חשמלי. הגלאים המתוחכמים של היום מעבדים את האינפורמציה ב"מיקרו פרוססור" ומקבלים החלטה עצמאית לגבי המידע שהם אוספים - האם זו אזעקה אמת או שווא. רק כאשר המידע יוכח כמידע אמיתי, הוא יועבר לרכזת הבקרה כאזעקה אמת. הגלאי המודרני המשולב ינצל מספר תופעות פיסיקליות, דהיינו שילוב של גלאי נפח, קול אור זעזועים וכו'. דומה הדבר לחושים של האדם - הגלאי הישן פעל עם חוש אחד, הגלאי המודרני פועל תוך שילוב של מספר חודשים: ריח, ראייה, שמיעה וכו'. הגלאי מבחין בשינוי הנוצר בסביבתו והופך את השינוי לאותות חשמליים. לדוגמא: שינוי בגלי הקול בסביבה גורם ליצירת שינוי בזרם חשמלי, זרם זה מוזן לרכזת הבקרה - להחלטתה.

לרכזת האזעקה תפקיד חשוב במערכת הכללית. רכזת הבקרה היא המוח החושב והמחליט. הרכזת המודרנית מופעלת בשלט רחוק, אין עוד צורך במתח חשמלי ובהפעלה מהרכזת. רכזת הבקרה המודרנית היא מיני-מחשב המסוגל לעבד מידע, לקבל פקודות שונות, להחליט החלטות ולתת פקודות הפעלה לציוד נילווה.
 

תקנים למערכות אזעקה

בישראל, עד שנת 1977, לא היו סטנדרטים כשלהם למערכות אזעקה. בשנה זו המשטרה מקבלת החלטה לקבוע סטנדרטים מחייבים לייצור מערכות אזעקה שיותקנו בעסקים בהם יש רכוש יקר ערך. הסטנדרטים נקבעו בשיתוף הטכניון ומספר חברות לייצור מערכות אזעקה הצליחו לקבל את אישור הטכניון. במשך כעשרים שנה דרשה המשטרה שבעסקים יותקנו אך ורק מערכות שעברו בדיקה ואישור הטכניון על פי מפרט שנקבע ב- 1977. בשנת 1985 פנתה המשטרה למכון התקנים הישראלי וביקשה להקים ועדת תקינה לקביעת תקנים לגלאים למערכות אזעקה. מכון התקנים נענה לבקשה בחיוב ומאז ועד היום פועלות מספר ועדות תקינה שהכינו תקנים שונים, ובכך הציבו את ישראל על ה"מפה" מבחינת תקני אבטחה ומיגון.
 

מדוע יש צורך בתקנים ומה יתרונות התקנים?

התקנים מגדירים סדרת בדיקות חשמליות ופיזיות. עמידה בבדיקות בהצלחה מבטיחה אמינות ואיכות. התקנים גם מגדירים פונקציות בסיסיות שמערכת האזעקה תמלא. פיקוח מכון התקנים על ייצור כל מערכת ומערכת בקו הייצור של המפעל שמייצר את המערכות, מבטיח שהמוצרים יהיו ברמת טיב ואמינות אחידים.

כידוע, מכון התקנים היינו גוף בלתי תלוי ובדיקותיו עומדות במבחן האובייקטיביות.
 

אילו תקנים קיימים בארץ?

עד כה הוכנו אצלנו תקנים כמפורט להלן:

  • תקן ישראלי לרכזת בקרה לדירות מגורים - ת"י 1337-6.
  • תקן ישראלי לרכזת בקרה לבתי עסק ת"י 1337-1.
  • תקן ישראלי לגלאים - ת"י 1337-9 .
  • תקן ישראל למערכות אזעקה לרכב ת"י 1358-1.
  • תקן ישראל למערכות אזעקה לרכב ת"י 1358-2.
  • תקן ישראלי - הוראות התקנה למערכות אזעקה - ת"י 1337-2
  • תקן ישראלי - מוקד בקרה - ת"י 1337-3.הכנת התקנים איננה סוף פסוק. יש לדאוג לכך שהיצרנים יקבלו אישור למערכותיהם ולהביא את ציבור המשתמשים לכך שירכשו רק מערכות תקניות.

יש גם לדאוג לכך שההתקנות יהיו על פי תקנים. התקנה של מערכת אמינה, שנעשתה בידי מי שאיננו מומחה ואינו פועל על פי תקני התקנה, עשויה לגרום לכך שתפקוד המערכת יהיה לוקה. בהתקנה נכונה יש חשיבות למיקום הצבת הרכיבים (הגלאים, הבקרה והחיווט), ואופן הצבתם. יש גם חשיבות לשימוש בחומרים (כבלים, צנרת וכו') מתאימים ולכך יש גם תקנים נפרדים ומיוחדים. לאחר שדאגנו להתקנה נכונה, יש לדאוג לתחזוקת המערכות. מערכת שהותקנה על פי כל הכללים והתקנים ואיננה מתוחזקת באופן שוטף וקבוע ע"י בעלי מקצוע מיומנים, עשויה "לקרוס" ולהתבלות בתוך תקופה של מספר חודשים.

לסיכום, לנו - המשטרה - אין ספק, שהשימוש במערכות אזעקה תקניות שמותקנות ומתוחזקות כראוי, יביא להחזרת אמון הציבור במערכות אזעקה ע"י כך שאזעקות השווא יקטנו ואמינותן תגדל.
 

תקן למוקדי בקרה

מוקדי בקרה אלקטרוניים הינם המצאה חדשה יחסית. עד לפני עשרים שנה מערכות האזעקה פעלו באופן עצמאי והפעילו צופרים, סירנות וחייגנים אוטומטיים.

המציאות בשטח גרמה לכך שייפתחו מוקדי בקרה אלקטרוניים המרכזים אזעקות ממספר רב של מנויים ומסוגלים לוודא ולבדוק מהות אזעקת אמת, ע"י הפניית ניידת לבדיקת המקום המוגן.

כיום, מוקדי הבקרה נפוצים מאוד וכמעט כל בעל עסק וכן גם בעלי דירה - בהם מותקנות מערכות אזעקה - מתחבר למוקד הבקרה, כדי לקבל תגובה במצב של הפעלת אזעקה. התגובה נעשית בצורה של הגעת רכב סיור למקום המוגן ובדיקת סיבת הפעלת האזעקה כלומר האם מדובר במקרה אמת, בתקלה או בגורם אחר.

ההתפתחות הטכנולוגית לא פסחה גם על ציוד ותפעול מוקדי הבקרה וכיום ניתן למעשה לבצע כמעט על דבר מתוך המוקד ולשלוט מרחוק בהפעלת רכזת הבקרה ובמרכיביה השונים.

רמת השירות של מוקדי הבקרה נקבעת על-פי רמת הציוד ואמינותו וכן רמתו ומקצועיותו של הגורם האנושי המפעיל, מתחזק ונותן תגובה באירוע.

מודעות גבוהה של בעלי מוקדים לתפקידם, מביאה בהכרח לרמת שירות גבוהה.

הם בוחרים ציוד אמין ותקני ובוררים את כח האדם ומכשירים אותו למתן שירות ברמה גבוהה.

[15510]
   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל

תגיות

תקן ישראלי, 1337, 1358, עסקים טעוני רישוי, מערכת גילוי, פריצה, אזעקה, רכב, בית,

תגובות במערכת הפורומים

לא נרשמו תגובות למאמר זה

[ היו הראשונים לפרסם תגובה ]

פרסם מודעתך כאן

עקבו אחרינו בטוויטר

חדשות עולם הבטחון

הנקראים ביותר

חדשות הי-טק

חדשות כלליות

CCleaner - Freeware Windows Optimization