שלום אורח. אם עדיין לא נרשמת לקהילייה שלנו לחץ/י כאן להרשמה...
 
בס"ד 
אורח!
כניסה למערכת או רישום.
פרסם באתר זה

סקר החודש

הסקר בחסות:

בעד או נגד מאגר נתונים ביומטרי מרכזי?

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך נגד המאגר המרכזי: 75 (38.27%)

נגד תעודת זהות ודרכון ביומטריות: 52 (26.53%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות ובעד המאגר המרכזי: 37 (18.88%)

אין לי דעה בנושא: 26 (13.27%)

בעד תעודת זהות ודרכון ביומטריות אך אין לי דעה בנושא המאגר: 6 (3.06%)

 סה"כ הצבעות: 196

 

סקרים נוספים...

 
פרסם באתר זה

פורומים מאמרים וחדשות     

כל המילים אחת מהמילים ביטוי מדוייק

פלא שיווק מערכות מיגון בעמ - הבית שלך לפתרונות אבטחה ומיגון מתקדמים. מערכת אבטחה היברידית המתקדמת בעולם - עד 64 מצלמות: NUUO. מצלמות איכותיות מבית אלפאטק: AlphaTech. 04-8425443

 


 

מאמרים וחדשות אחרונים < לכל החדשות והמאמרים בנושא < מאמרים וחדשות ראשי

   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל      

חוק רישוי עסקים

או מהו חוק רישוי עסקים ותועלתו למבטחים (מאת מר יהודה הלפרין מחברת סקר אזרחי)

 

פורסם: ב-1 ביולי, 2008


חוק רישוי עסקים מחייב עסקים בקיום הוראות בטחון ובטיחות.
חוק רשוי עסקים תשכ"ח- 1968 מטרותיו לשפר איכות חיים של אזרחי המדינה בתחומי תברואה, בטיחות ובטחון. על פי חוק, חייב כל אזרח המבקש לפתוח עסק להגיש בקשת רישיון בתחום הרשות המקומית באזורה הוא פועל ולמלא אחר דרישות החלוקה המועברות אליו. הרשות המקומית מעבירה את בקשת האזרח לרשויות שונות, כאשר כל רשות מתנה את המלצתה לרישיון העסק בקיום חוקים הנוגעים לאותה רשות.

משרד הבריאות, למשל, יקבע תנאים תברואתיים למסעדות. משטרה כדוגמא נוספת, תקבע תנאים הנוגעים למניעת שוד ופריצה בעסקים המהווים מטרה לשוד ולפריצה. המשטרה גם תקבע תנאים הנוגעים לסידורי בטחון בעסקים הומי אדם במטרה למנוע פעילות חבלנית עוינת ואסונות בנפש וברכוש על פי החוק מוסמכת המשטרה להתערב בהליכי רישוי של כ-60 סוגי עסקים ובכלל זה:
 

  • עסקים בהם יש רכוש יקר או מזומנים- מפעלי יהלומים, חנויות תכשיטים, חשמל ואלקטרוניקה, חנויות צילום ואופטיקה, סוכנויות לטבק וסיגריות, חנויות ובתי מסחר לעורות ופרוות ולשטיחים, תחנות דלק, הובלת כספים וכיו"ב.
  • עסקים בהם יש ריכוזי קהל המהווים סיכון בטיחותי ובטחוני. אולמי שמחות, בתי קולנוע, דיסקוטקים, חנויות מעל 500 מ"ר, בתי מלון, בתי קפה ומסעדות, מקומות בהם משחקים ביליארד ומשחקים אלקטרונים, קרקס, מקום לקיום תערוכות וכיו"ב.
  • עסקים עם סיכונים בטיחותיים ופליליים כגון: החסנת נשק, החסנת חומרי נפץ, מכירה כלי ירייה, תחנות אוטובוסים מרכזיות, תחנות מוניות, מעגנים וכיו"ב.
  • עסקים בהם יש חשיבות למהימנות הבעלים כגון: התקנת מערכות אזעקה, עיסוק בקופות ומנעולים, מוקדי בקרה אלקטרוניים וכיו"ב.לכל העסקים הנ"ל נקבעו תנאים הכוללים דרישות מפורטות להפעלת עסק, דרישות למיגון ואבטחה, דרישות להתקנת אמצעי בטיחות, התקני כיבוי אש והתנהגות מונעת המחייבת את בעלי העסק, דרישות בטיחות למניעת תאונות דרכים ומפגעי בטיחות בדרך וכיו"ב, בנוסף לכך המשטרה בודקת את אופיים ומהימנותם של בעלי העסק וזאת כתנאי לאישורה והסכמתה להפעלת העסק. המשטרה לא מסתפקת בקביעת תנאים להחתמת בעלי העסק על התחייבותם לביצועם.

המשטרה מעבירה לבעלי העסק מפרטים טכניים המתייחסים לכל אותם אמצעי אבטחה, בטיחות ומיגון, המפרטים מבוססים על תקני מכון התקנים ועל מפרטים טכניים המקובלים בארץ ובעולם והם קרויים "הפריט המשטרתי", למשל חברת מוקד שהינה עסק טעון רישוי פועלת ע"פ פריט הקרוי 9.4.
כל רשות מתנה את המלצתה לרישיון העסק בקיום תנאים הנוגעים לאותה רשות, כך ניתן לראות חנויות תכשיטים המוגנות בסורגים או בזכוכיות בטחון בחלונות הראווה, בדלתות עם פתיחה חשמלית. קופות תקניות עם מנגנוני השהייה, חיוב בעלי חנות התכשיטים ברישום מדויק של תכשיטים שנרכשו מסוחרים או מאזרחים כולל ת.ז. של המוכרים ותיאור מפורט של התכשיטים, הכל כדי למנוע סחר ברכוש גנוב ולמנוע ולצמצם אפשרות של פריצה ושוד בחנויות אלה.

בתחנות דלק תדרוש המשטרה הגבלת סכומי הכסף שברשות המתדלקים, קופת לילה עם חריץ להכנסת הכספים, איסור החזקת המפתחות בתחנה, התקני נעילה למכלי הדלק, בורות בטחון, עריכת סריקות תכופות סביב התחנה ודרישות למניעת פעילות פלילית וחבלנית עוינת.

אם ניקח כדוגמא נוספת עסקים הומי קהל כגון אולמי שמחות ובתי קולנוע - הדרישות בהם מתייחסות לאמצעי בטיחות כגון שילוט ותאורת חירום, דלתות מילוט, פתחי יציאות חירום, התקני כיבוי אש וכיו"ב. הכל עפ"י חוק הבטיחות במקומות ציבוריים תשכ"ג 1962 ותקנות הבטיחות תשכ"ה 1965.

אם נסכם את דרישות המשטרה ב-60 סוגי העסקים למספר קטגוריות, נמצא שאינטרס המשטרה מתמקד בתחומים: בדיקת מהימנות ואופי בעלי העסקים וזאת כדי למנוע מעבריינים לעסוק בניהול עסקים בהם יש חשיבות ליושרו למהימנותו של בעל העסק, בדיקת בטיחות בעסקים ובמקומות ציבוריים, אבטחת סדר ובטחון הציבור הצבור ובסוף מניעת עבירות רכוש ואבטחה מפני שוד ופריצה בעסקים העלולים להיות יעד לשוד ופריצה.


נ.ב.: כל מפרטי המשטרה ובכלל זה הפרוט המלא של סוגי העסקים המוגדרים כעסקים טעוני רישוי ניתן למצוא בספר "כללי משחק".

[17783]
   גרסה להדפסה גרסה להדפסה   שלח מאמר בדואל שלח מאמר בדואל

תגובות במערכת הפורומים

לא נרשמו תגובות למאמר זה

[ היו הראשונים לפרסם תגובה ]

פרסם מודעתך כאן

עקבו אחרינו בטוויטר

חדשות עולם הבטחון

הנקראים ביותר

חדשות הי-טק

חדשות כלליות

CCleaner - Freeware Windows Optimization